تبلیغات
siavash - دین و مردم کشور ارمنستان
 
درباره وبلاگ


...
کنون که می روی
تمام عزم لحظه های من ، فدای عزم لحظه های تو
شبانگاه بی فروغ من ، ستاره پوش کهکشان راه تو
نفس ، سیاه پوش رفتنت
که تارو پود جان من ، غریق در عزای مرگ وعده های تو
...
کنون که می روی، برو...
خدا نگهدار تو!

مدیر وبلاگ : مهندس سیاوش
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظرتون در مورد سایتم چیه؟جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
siavash
دوستانی بدست آر صدیق و وفادار نه در شمارش بسیار
 

                                         

درباره مردم کشور ارمنستان

بیشترین جمعیت مردم ارمنستان را نژاد ارمنی تشکیل می دهد که حدود 98% جمعیت کشور است. ارامنه از زمان قدیم در جنوب منطقه قفقاز ساکن هستند و آنان نیز همانند ایرانیان خود را آریایی می دانند. مردم ارمنی از نظر فرهنگی شباهت های زیادی با ایرانیان دارند و این برگرفته از تاریخ این دو کشور است. ارامنه تا سال 1990 یعنی پس از فروپاشی شوروی دائمآ بین دو کشور ایران و شوروی(روسیه) تقسیم می شدند، گاهی زیر سلطه ی ایران و گاهی هم روسیه، از این رو فرهنگ و آداب روسی نیز در بین آنان دیده می شود.

زبان مردم ارمنستان ارمنی است که همانند هر زبان دیگر دنیا دارای گویش های مختلفی است. زبان ارمنی در سال 406 میلادی توسط مسروپ ماشتوتس اختراع شد این زبان برگرفته از 39 حرف می باشد.

امروزه جمعیت این کشور 3 میلیون نفر می باشد اما ارامنه ساکن در خارج کشور جمعیتی بیش تر از ارامنه داخل دارند؛ یک میلیون و صد و سی و یک هزار ارمنی در روسیه، 560 هزار ارمنی در ایران، 556 هزار ارمنی در آمریکا و 540 هزار ارمنی در فرانسه ساکن هستند. این کشورها به ترتیب بیش ترین ارامنه جهان را دارا می باشند. پرطرفدارترین ورزش در ارمنستان شطرنج است و بعد از آن می توان به بسکتبال و فوتبال اشاره کرد. هنر و موسیقی نزد ارامنه جایگاه ویژه ای دارد، ساز دودوک سازی است ارمنی که امروزه شهرت جهانی دارد.

روش و منش زندگی ارمنی ها مانند دیگر اروپاییان است. مردم ارمنستان نسبت به مردم آذربایجان احترام بیشتری به مسافران ایرانی می گذارند. باتوجه به ارتباطات فرهنگی گسترده این دو منطقه با ایران ، شاید این مسئله مربوط به حمایت های تلویحی ایران از ارمنستان در جنگ میان ارمنستان  و آذربایجان باشد.

مجموعا مردم این کشور مردمی آرام، مهربان و خونگرم بوده و از معاشرت با آنها لذت خواهید برد.

درباره دین مردم ارمنستان

94% از مردم ارمنستان مسیحی ارمنی بوده كه پیرو كلیسای اچمیادزین می باشند. مذهب ارامنه در میان مسیحیان نزدیكترین شاخه به مذهب ارتدكس بوده و شباهتهائی نیز میان كلیسای اچمیادزین و كلیسای ارتدكس وجود دارد لیكن بطور كل مسیحیان ارامنی خود را پیرو مذهب گریگوریانس (گریگورلوساوریچ اولین رهبر مذهبی ارامنه كه ایرانی الاصل نیز بوده است ) دانسته و از نظر مسائل مذهبی مستقل عمل می نمایند.

ارمنستان بعنوان اولین كشوری است كه مسیحیت را در اواخر قرن سوم میلادی بعنوان مذهب رسمی كشور برگزیده و طی تاریخ پر فراز و نشیب خود ، كلیسای ارمنی تاثیر زیادی در حفظ هویت ملی ارامنه داشته و گاه نیز نقش رهبری سیاسی و اجتماعی را برعهده داشته است . بدلیل تاثیر فرهنگ ماركسیستی حاكم  در زمان شوروی ، مردم زیاد با مفاهیم دینی آشنا نیستند لیكن پس از استقلال مقامات كلیسای ارمنی تلاش نموده است كه مردم را با مفاهیم دینی آشنا نمایند .گرچه رهبران دینی مورد احترام مقامات سیاسی می باشند لیكن در صحنه سیاست كشور مقامات كلیسا از حوزه قدرت خارج بوده و تاثیر گذار نمی باشند.

در  برنامه ریزی وسیع مهر ماه 80 مصادف با1700 مین سالگرد پذیرش مسیحیت تلاش زیادی بعمل آمد تا ارمنستان به دنیا معرفی گردد تا بدینوسیله از درآمدهای توریستی بهره مند شود. رهبران مذهبی نیز در صدد نفوذ بیشتر خود وپر رنگ نمودن نقش مذهب در ارمنستان بودند لیكن استقبال  ضعیف وكمتر از حد انتظار بود و فقط حدود 25000 توریست از 300000   توریست  پیش بینی شده به این كشور جهت شركت در مراسم 1700 مین سالگرد پذیرش مسیحیت سفر كردند. در ارمنستان همچنین جوامع كوچكی از پیروان مذهب مسیحی ارتدكس، اسلام، یهودی و زرتشتی نیز وجود دارد.

بالاترین اقلیت مذهبی در ارمنستان یزدیها می باشند كه مذهبی آمیخته از اسلام ومسیحیت می باشد. یزدیها را كردهای ارمنستان كه حدود 60000 نفر می باشند تشكیل می دهند.
ارمنستان فقط از شمال با گرجستان که یك كشور غیر مسلمان می باشد همسایه است، بهمین دلیل ارمنستان مرز بین دنیای اسلام و مسیحیت تعریف شده است.

باورهای اعتقادی مردم کشور ارمنستان

بدلیل سلطه فرهنگی كمونیسم، مذهب در بین ارامنه ضیف است لیكن در سالهای اخیر بدلیل تبلیغات و توجهات كلیسای ارمنی تا حدودی باورهای مذهبی واعتقادی مردم تقویت شده است. ازدواج ها توسط روحانیون  و در كلیسا انجام می شود و اندك اندك رهبران مذهبی ارامنه نفوذ وقدرت پیشین خود را باز می یابند لیكن هنوز در قدرت سیاسی جامه تاثیر بسزایی ندارند.