درباره وبلاگ


...
کنون که می روی
تمام عزم لحظه های من ، فدای عزم لحظه های تو
شبانگاه بی فروغ من ، ستاره پوش کهکشان راه تو
نفس ، سیاه پوش رفتنت
که تارو پود جان من ، غریق در عزای مرگ وعده های تو
...
کنون که می روی، برو...
خدا نگهدار تو!

مدیر وبلاگ : مهندس سیاوش
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظرتون در مورد سایتم چیه؟جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
siavash
دوستانی بدست آر صدیق و وفادار نه در شمارش بسیار
تاریخ باستان کشور گرجستان

کشور گرجستان از اولین کشورهایی بود که در قرن چهارم به مسیحیت روی آورد. گرجستان در دوره سلطنت پادشاه دیوید و ملکه تامار در قرون 11 و 12 به اوج قدرت سیاسی و اقتصادی خود دست یافت. در آغاز قرن نوزدهم، گرجستان به امپراطوری روسیه پیوست. پس از دوره کوتاهی از استقلال، همراه با انقلاب روسیه در سال 1917، گرجستان در سال 1921 تحت هجوم ارتش بولشویک قرار گرفت و در سال 1922 به اتحاد جماهیر شوروی ملحق شد.

پادشاهی‌های گرجی در دوره‌های باستانی، یعنی ایبریا در شرق کشور و اگریسی در غرب، از نخستین کشورهایی بودند که به ترتیب در ۳۱۷ و ۵۲۳ پس از میلاد، گرجیان دین مسحیت را دین رسمی خود ساختند. پادشاهی ایبریا دیری نپایید و بزودی بخشی از شاهنشاهی ایران گشت. اگریسی صحنه رقابت ایران و بیزانس گشته و گرجستان غربی دست به دست می گشت.

تاریخ معاصر کشور گرجستان

شرق گرجستان پس از اسلام در دوره‌های صفویه و افشاریه نیز جزئی از حکومتهای ترکی بوده است. در دوره صفویه، مادر بسیاری از شاهان، از مردم گرجی بوده اند و گرجی‌ها در بسیاری از مناصب کشوری و لشکری مشغول خدمت بودند. در دوره زندیه به دلیل از میان رفتن مرکزیت سیاسی ایران، هراکلیوس حاکم گرجستان ابتدا اعلام استقلال کرد و پس از چندی خود را زیر پوشش روسیه تزاری قرار داد.

آقا محمدخان قاجار پس از به قدرت رسیدن به قفقاز لشکر کشید و تفلیس را تسخیر کرد. پس از فتح شهر 15 هزار تن از مردم بیگناه را کشت و خانه‌ها و کلیساها را نیز خراب کرد و دهها هزار گرجی را به اسارت گرفت. این رخداد سبب تنفر شدید مردم گرجستان از ایران شد و یکی از زمینه‌های معنوی جدایی گرجستان از ایران گشت. در زمان فتحعلی شاه قاجار و پس از شکستهای پیاپی سپاه ایران به فرماندهی عباس میرزا از روسیه تزاری و در پی پیمان نامه گلستان، گرجستان رسما از ایران جدا شد و ضمیمهٔ خاک روسیه شد. از آن زمان زبان روسی به عنوان زبان رسمی گرجستان در مدارس و ادارات اجباری گردید.

در دی ۱۳۷۰ (دسامبر ۱۹۹۱) گرجستان از شوروی استقلال یافت و زبان گرجی زبان رسمی کشور شد.

تاریخ و معماری گرجستان

انسان‌های اولیه را می‌توان در ماوراء قفقاز به ویژه در گرجستان خیلی پیش از دوره پارینه‌سنگی ردیابی کرد. در دوره مربوط به آثار دوره پارینه‌سنگی در اراضی گرجستان، انسان در گستره وسیعی سکونت داشت. یکی از قرارگاه‌های آن زمان که بیشتر قابل ملاحظه‌است در یاشتخوا در نزدیکی سوخومی کنونی است.

کشور گرجستان بخشی از منطقه قفقاز می باشد. از ویژگی های کشورهای این منطقه تاریخ پر فراز و نشیب آن است . گرجستان در طول تاریخ تحت کنترل امپراتوری های گوناگون بوده است. از جمله این کشور بخشی از شاهنشاهی مادها، هخامنشیان ساسانیان و صفویه محسوب می گردیده است. امپراتوری های روم،روم شرقی ،عثمانی و شوروی نیز در دورانهایی بر گرجستان سیطره داشته اند .در دوران قاجار گرجستان بخشی از قلمرو ایران محسوب میگردید که طی قرارداد ننگین گلستان به شوروی واگذار شد . از نظر تاریخ محلی  گرجستان قلمرو پادشاهی های باستانی کلخیس و نیز کارتلی- ایربیا محسوب می شود. بطور سنتی زمان تشکیل دولت گرجستان اواخر قرن چهارم پیش از میلاد و به پارناواز شاه نسبت داده می شود . ویژگی مذکور موجب گردیده است که گرجستان دارای آثار تاریخی گوناگونی باشد . به طوری که بازدید از این کشور و بناهای تاریخی آن به منزله بازدید از موزه ای تاریخی از فرهنگ باستانی شرق و غرب می باشد . اگر بخواهیم برای شما از این بناها نام ببریم قطعا نیازمند نگارش کتابی قطور خواهیم بود. در سفر به گرجستان حتما خودتان این مطلب را تایید خواهید کرد

شهر باستانی متسختا

شهر باستانی متسختا Mtskheta در 20 كیلومتری تفلیس قرار گرفته است و دارای آثار تاریخی و دیدنی های بسیار است.

مستختا از قرن سوم پیش از میلاد تا قرن پنجم میلادی پایتخت پادشاهی ایبریا بود و از سوی یونسكو بعنوان میراث فرهنگی جهانی شناخته شده است.

برای رفتن به متسختا می توانید یك تاكسی با یك راهنما در اختیار داشته باشید تا در طول یك نیمروز تمام نقاط دیدنی آن را بازدید كنید. اما اگر وفت زیادی دارید و از گردشگرانی هستید كه می خواهید خودتان همه چیز را كشف كنید، می توانید به ترمینال دیدوبه در تفلیس بروید و سراغ مینی بوس یا همان ماشروتكا های متسختا را بگیرید. این مینی بوسها شما را به خیابان اصلی شهر متسختا میرسانند. یادتان باشد كه یكشنبه ها و سایر روزهای تعطیل، تعداد ماشروتكا در این خط به اندازه كافی نیست و باید انتظار معطلی زیاد حتی تا چند ساعت را داشته باشید. شهر متسختا با جمعیت 19500 نفریش آنقدر كوچك است كه همه جای آن را بتوانید با پای پیاده بگردید البته  برخی از دیدنیها در حومه شهر قرار دارد، بنای  جواری  در بالای یك تپه قرار گرفته است و برای رفتن به آنجا بهتر اینست كه تاكسی بگیرید.

دیدنیها:

كلیسای جامع سوتی تسخولی Svetitskhoveli  : در سال 1010 ساخته شده است و آرامگاه برخی از شاهان گرجی در آن قرار گرفته است.

صومعه جواری Jvari Monastery: مربوط به قرن ششم میلادی است  و جزو مهمترین آثار معماری گرجی مسیحی می باشد.

بنای سامتاورو Samtavro: صومعه سامتارو در بخش شمالی جاده اصلی قرار داد و از تسخولی بسادگی و با قدم زدن میتوانید به اینجا بیایید. در سامتاورو دو كلیسا وجود دارد، یك كلیسای كوچك كه مربوط به قرن چهارم میلادی است و یك كلیسای بزرگ كه در قرن یازدهم ساخته شده است. در كلیسای بزرگ مقبره شاه میریان نیز قرار گرفته است.

قلعه  ببریس تسیخه Bebris Tsikhe: از سامتاورو تا اینجا راه كمی است و پیاده می توانید به این دژ قرن چهاردهم  بیایید. اگر خود را به بلندیهای اینجا برسانید، می توانید نمای كلی شهر متسختا را ببینید و از جمله دره ای كه دو رودخانه متكواری و آرگاوی به آن میریزند.

آرمازی Armazi: در دو كیلومتری متسختا قرار گرفته است. دژ آرمازتسیخه Armaz-Tsikhe قلعه ای است مربوط به قرن 3 قبل از میلاد. گفته میشود كه در هزاره اول قبل از میلاد آرماز تسیخه آكروپولیس شهری بزرگ و پهناور بوده است.

پل پامپی Pompey’s bridge: قدمت آن به قرن اول پیش از میلاد میرسد.

سایر جاهای دیدنی متسختا عبارتند از باغ میخیل ماموشویلی Mikheil Mamulashvili و موسسه باستانشناسی.