درباره وبلاگ


...
کنون که می روی
تمام عزم لحظه های من ، فدای عزم لحظه های تو
شبانگاه بی فروغ من ، ستاره پوش کهکشان راه تو
نفس ، سیاه پوش رفتنت
که تارو پود جان من ، غریق در عزای مرگ وعده های تو
...
کنون که می روی، برو...
خدا نگهدار تو!

مدیر وبلاگ : مهندس سیاوش
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظرتون در مورد سایتم چیه؟جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
siavash
دوستانی بدست آر صدیق و وفادار نه در شمارش بسیار
خط و زبان گرجی

خط و زبان گرجی یکی از قدیم یترین سیستم های نوشتاری جهان است. بر اساس روایات تاریخی که در کتاب باستانی «سرگذشت کارتیل » آمده است. خط گرجی در دوره استقرار دولت گرجستان شرقی یا ایبریا، در قرن سه و چهارم پیش از میلاد اختراع شده است و گفته م یشود که اولین پادشاه کارتیل گرجستان شرقی الفبای گرجی را اختراع کرد. ولی با استناد به آثار مکتوب گرجی که در دسترس پژوهشگران قرار دارد تاریخ موثق نوشتار گرجی از قرن پنجم مسیحی آغاز شده است.

الفبای گرجی در قرون گذشته و عصر حاضر یگانه الفبایی است که تنها مورد استفاده گرجیان قرار گرفته است. ولی حوزه استعمال آن دربعضی موارد از سرحدات گرجستان تجاوز میکند.

در قرون وسطی الفبای گرجی مورد استفاده بعضی از ساکنان شمال قفقاز از جمله داغستان، چچن و اینگوشیا قرار گرفته است. الفبای گرجی 33 حرف دارد که از سمت چپ به راست نوشته می شود و تلفظ 8 حرف آن مختص زبان گرجی می باشد.

خط گرجی با خط و زبان رایج در کشورهای منطقه از جمله آذربایجان، ارمنستان و روسیه متفاوت است.

علاوه بر خط و زبان گرجی، زبان آذربایجانی و روسی نیز در این کشور رایج است.

اما با توجه به نفوذ کشورهای غربی بویژه اتحادیه اروپا در این کشور، به مرور زمان از تعداد کسانی که زبان روسی میدانند کاسته شده و تعداد افرادی که به زبان انگلیسی صحبت میکنند، افزوده می شود.

کشورهای اروپایی در زمینه خط و زبان به شدت در این کشور سرمایه گذاری میک‌نند و اکثر کشورهای اروپایی و آمریکا مراکز فرهنگی و آموزش زبان در این کشور دایر کرده اند. در مقابل افزایش انگیزه جوانان به آموزش زبان انگلیسی به همین میزان از علاقه آنها به آموزش زبان روسی کاسته می شود.

زبان فارسی نیز از جمله زبانهایی است که علاقمندانی در بین مردم گرجستان دارد و در چند مدرسه ابتدایی و همچنین دانشگاه شرق شناسی تفلیس تدریس می گردد.

مردم گرجستان به جهت قرابتهای تاریخی با ایران به اشعار حماسی ایران علاقه خاصی دارند.

پیشینیه زبان گرجی

زبان گرجی بصورت آوایی در شمار زبان‌های قفقازی است.این زبان که زبان مادری بیشتر گرجیان جهان بشمار میرود در کشور گرجستان مقام زبان رسمی را دارد.

پیشینه منطقه جنوب قفقاز شامل زبانهای کارتولی (گرجی) می‌شود . به گروه زبانهای کارتولی زبانهای ایبری نیز گفته می‌شود که این واژه احتمالاً نام گرجستان (شرقی) در زبان یونانی بیزانس می‌باشد.زبان گرجی به زبان ادبی و علمی از زبانهای کارتولی اطلاق می‌شود و زبان شناخته شده و رسمی کشور گرجستان می‌باشد در تاریخ ۱۴ آوریل ۱۹۷۸ مردم و دولتمردان گرجستان دفاع خود از زبان مادری را اعلام کردند. بین قانون اساسی جمهوریهای اتحاد شوروی آن زمان فقط در قانون اساسی جمهوری سوسیالیستی گرجستان زبان گرجی به عنوان زبان رسمی و دولتی قید شده‌است در شرایط سیاسی واجتماعی حکومت شوروی آن عصر که حکومت رسمی متوجه به هم آمیختگی اقوام گوناگونی در یک مجموعه سیاسی و فرهنگی واحد بود تلاش برای اعلام زبان مادری به عنوان زبان دولتی برابر با دلاوری و از خود گذشتگی بود. دوره های زمانی زبان گرجی به این شرح می باشد:

زبان گرجی قدیم از قرن پنجم تا قرن نهم میلادی

زبان گرجی کلاسیک از قرن نهم تا یازدهم میلادی

زبان گرجی میانه از قرن دوزادهم تا هجدهم میلادی

زبان گرجی نو از قرن هجدهم تا کنون

گویش های گرجی زبان گرجی گویش های متعددی را شامل می شود. چهار دسته عمده از این گویش ها در چهار کشور گرجستان, ترکیه و ایران و جمهوری آذربایجان رواج دارند. گویش های ایران شامل گویش گرجی مردم فریدن و فریدونشهر و مناطق روستایی و شهری اطراف می باشد که گاهی تفاوت هایی با یکدیگر هم نشان می دهند.

ادبیات گرجی از قرن پنجم مسیحی کتبا مستند می‌باشد از اوایل قرن چهارم میلادی دین رسمی تمام گرجستان مسیحیت اعلام شد نوشتار گرجی یکی از قدیمی‌ترین سامانه‌های نوشتار جهان است بنا به روایت تاریخی که در کتاب باستانی سرگذشت کارتیل  منعکس شده‌است احداث نوشتار گرجی به دوره استقرار دولت گرجستان شرقی یادر قرون ۳-۴ پیش از زبان گرجی متعلق به خانواده زبان‌های کارتول یکی از گروه‌های رایج در قفقاز می‌باشد این خانواده شامل زبان گرجی زبان مگری چانی واسونی می‌باشد.

به استناد آثار کتبی گرجی که امروزه در دست محققان است تاریخ موثق نوشتار گرجی از قرن پنجم مسیحی آغاز می‌گردد.

قدیمیترین سنگ نوشته گرجی به وسیله کوربو باستان شناس ایتالیایی در فلسطین کشف شد وتاریخ کتابت آن در حدود سال ۳۴۳ مسیحی تعیین گردیده‌است. در سرزمین گرجستان قدیمیترین اثر خطی سنگ نبشته‌ای است در کلیسای بولنیسی در گرجستان جنوبی که تاریخ کتابت آن سال ۴۹۲ مسیحی می‌باشد.

فرهنگ گرجی

فرهنگ گرجی ها در طول سالیان دراز در تعامل با فرهنگ ملل همسایه تکامل یافته است.

عصر طلایی فرهنگ گرجستان مربوط به قرن 11 میلادی در زمینه های ادبیات کلاسیک، هنر، فلسفه و معماری بوده است. زبان و ادبیات کلاسیک با اشعار شاعر معروف این کشور شوتا روستاولی 1 پس از یک دوره طولانی رکود مجدداً در قرن نوزدهم میلادی احیاء شد.

فرهنگ مردم گرجستان متأثر از یونان باستان، امپراطوری های رم، روسیه، ایران و عثمانی بوده است. همچنین گرجستان با خرده فرهنگها، موزیک و رقص سنتی، تئاتر و هنر خاص خود شناخته می شود.

فرهنگ مردم گرجستان

با بیش از هزاران سال پیشینه در تمدن های ایبریا و کولچیس، بوجود آمد  و تا پیدایش قلمرو متحد گرجستان تحت سلطنت باگراشیونی ادامه یافت. فرهنگ گرجی از عصر طلایی و رنسانس ادبیات، هنر، فلسفه، معماری و علوم ر قرن 11 برخوردار بود. زبان گرجی و ادبیات کلاسیک گرجی شاعر شوتا روستاولی، در قرن نوزده پس از یک دوره طولانی آشفتگی، با تکیه بر داستان نویسان و رمان نویسان عصر مدرن همچون گریول اوربلیانی ، نیکولوز باراتاشویلی، ایلیا کاوچاوادزه، آکاکی تی سرتلی، واژا شاولا و بسیاری از افراد دیگر دوباره رواج پیدا کرد. فرهنگ گرجی تحت تأثیر یونان کلاسیک، امپراطوری روم و  امپراطوری بیزانتین و بعدها تحت تأثیر امپراطوری روسیه قرار گرفت که به عناصر اروپایی فرهنگ گرجی کمک نمود. گرجستان از نظر اعتقادات و آداب و رسوم قدیمی ، موسیقی سنتی بی نظیر، تأتر، سینما و هنر معروف است. گرجی ها بدلیل عشق به موسیقی، رقص، تأتر و سینما از شهرت خاصی برخوردارند. در قرن بیستم، نقاشان گرجی معروفی مثل نیکو پیروسمانی، لادو لادو گودیاشویلی، الن آخلدیانیریال ؛ رقاصان باله ای مثل جورج بالانچین، واختانگ چابوکیانی و نینو آنانیاشویلی؛ شاعرانی مثل گالاکتیون تابیدزه، لادو آساتیانی و موخران ماکاواریانی و کارگردانان تأتر و فیلم مثل روبرت استروآ، تنگیز آبولادزه، جیورجی دانه لیا و اوتار اوزه لیانی وجود داشته اند.