درباره وبلاگ


...
کنون که می روی
تمام عزم لحظه های من ، فدای عزم لحظه های تو
شبانگاه بی فروغ من ، ستاره پوش کهکشان راه تو
نفس ، سیاه پوش رفتنت
که تارو پود جان من ، غریق در عزای مرگ وعده های تو
...
کنون که می روی، برو...
خدا نگهدار تو!

مدیر وبلاگ : مهندس سیاوش
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظرتون در مورد سایتم چیه؟جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
siavash
دوستانی بدست آر صدیق و وفادار نه در شمارش بسیار
سرمایه گذاری در گرجستان

دولت گرجستان به صورت جدی در زمینه جذب سرمایه گذاران خارجی اقدام نموده و به همین دلیل کلیهء قوانین مربوط به سرمایه گذاری را بسیار سهل و اسان نموده وحتی تسهیلات بسیار چشمگیر و خوبی را برای سرمایه گزاران در نظر گرفته است به صورتی که اتباع خارجی میتوانند با ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود همه نوع املاک و مستقلات را به نام شرکت خود دراورده سند مالکییت دریافت نمایند. البته در زمینه خرید مسکن و اتومبیل نیازی به ثبت شرکت نمیباشد و خریدارهمچون یک شهروند گرجی میتواند از مزایای همچون یک شهروند استفاده نماید به صورتی که کلیه قوانینی که در کشور گرجستان برای یک شهروند صدق میکند همان قوانین برای یک تبعه خارجی نیز صدق مینماید و از وی حمایت میکند فقط در زمینه خرید زمین و اراضی کشاورزی و فعالیتهای اقتصادی نیاز به ثبت شرکت میباشد دولت گرجستان تسهیلات ویژه ای را در زمینه توریست و هتل سازی و کشاورزی و ایجاد گلخانه و ... ارایه میدهد به طوری که در مناطق مختلف مناسب همان فعالیت زمین به صورت نسبتا مجانی ارایه میدهد تا ۲۰ سال معاف از همه مالیاتها البته با شرایط خاصی که در صورت عدم متعهد شدن به شرایط واگذاری انجام نمیگیرد و در صورت کار شکنی یا عمل نکردن به تعهدات املاک واگذار شده بازپس گرفته خواهد شد ، هم اکنون چشم انداز بسیار روشنی برای دوبی دوم یعنی گرجستان وجود دارد و شاید هم اکنون بهترین زمان برای شروع یک فعالت اقتصادی در گرجستان میباشد شاید ۵ یا ۱۰ سال دیگر شرایط امروزی دیگر وجود نداشته باشد شرایطی که بسیارمناسب است برای خرید زمین و اراضی بسیار ارزان و یک شروع خوب در اپتدای کار و شناخته شدن  در قلب قفقاز محلی که پل اسیا و اروپا است زیبا ترین کشور قفقاز یعنی گرجستان.

مزایای سرمایه گذاری در گرجستان

گرجستان به سرمایه گذاری خارجی به عنوان راهبردی برای توسعه ملی می نگرد و  دولت گرجستان سعی كرده است تا بهترین شرایط را برای سرمایه گذاری خارجی فراهم نماید. به طوری كه مالكیت خارجی شركتهای گرجستانی آزاد است و محدودیتی برای مشاركت و سرمایه گذاری خارجی یا سرمایه گذاری مشترك وجود ندارد.

قوانین بانكداری جدید نیز این امكان را به شركتهای خارجی می دهند كه حساب جاری و حساب دارای سوددهی افتتاح نمایند همچنین داراییهای شخصی سرمایه گذاران خارجی از عوارض واردات و مالیاتهای گمركی معاف می باشند. اصولاً نگاه گرجستان در تدوین سیاست های مربوط به ارتقاء سرمایه گذاری در كشور بر محور توسعه كشور شكل گرفته است و از اینروست كه محورهای زیر خطوط اصلی مورد نظر دولت گرجستان را تشكیل می دهد:

تقویت بخش تولیدی كشور جهت پاسخگویی به نیازهای داخلی بخصوص نیازهای اساسی مردم گرجستان.

حمایت از فعالیت های صادراتی برای نیل به ایجاد اقتصاد متنوع

حمایت از محیط زیست

افزایش كارائی منابع موجود و ارتقاء ظرفیت های بخش خصوصی و ایجاد نقشی مناسب برای دولت جهت ایجاد اطمینان لازم در توسعه بخشهای اقتصادی و ایجاد درآمد واشتغال مورد نظر، به عبارت دیگر نقش دولت گرجستان در این فرآیند. هماهنگی های ساختاری در سیستم اقتصاد كشور و بخصوص تسهیل در فعالیت های بخش خصوصی می باشد.

به طور كلی دولت گرجستان سعی كرده تا با تدوین فعالیت های مربوط به سرمایه گذاری ، تهیه و حفاظت ساختارهای اقتصادی و اجتماعی ، فراهم آوری خدمات اجتماعی مورد نظر،انجام مناسب كاركردهای دوره انتقالی ، حفظ سرمایه گذاریهای موجود دولتی كه درآمدهای اكتسابی از آن بسیار حائز اهمیت می باشد و بالاخره ایجاد اصلاحات در سیستم خدمات رسانی عمومی ، شرایط مناسب و جذابی را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم نماید.

مزیت های گرجستان در زمینه سرمایه گذاری

دولت گرجستا با فراهم شدن شرایط مناسب قانونی برای سرمایه  گذاران و وجود مزیتهای زیر ، چشم انداز روشنی برای سرمایه گذاری خارجی در این كشور بوجود آورده است :

ثبات سیاسی موجود در كشور

وضعیت سوق الجیشی این كشور در مركز منطقه قفقاز و در مجاورت با روسیه و تركیه

قرارگرفتن در سر راه خط لوله نفتی دریای خزر به اروپا

نقش گرجستان به عنوان دروازه اروپا و آسیا، دسترسی به دریای سیاه و وجود منطقه آزاد تجاری بندری

برابری حقوقی سرمایه گذاران خارجی با سرمایه گذاران داخلی و تدوین قوانین لازم جهت سرمایه گذاری خارجی

قوانین مالیاتی تسهیل كننده سرمایه گذاری خارجی

اجازه برگشت سود و سرمایه شركتهای سرمایه گذار در گرجستان به خارج از كشور

نیروی متخصص ارزان و هزینه پائین تولید

قوانین دولت گرجستان در حمایت از سرمایه گذاران

قانون حمایت دولت گرجستان از سرمایه گذاریها

فصل اول : اصول عمومی

ماده یك : اهداف

هدف این قانون كمك به سرمایه گذاریهای خارجی و داخلی و فعالیت های تولیدی است و شرایط مناسب و حقوقی را فراهم نماید.

ماده دو : حوزه قانون

1- این قانون شامل سرمایه گذاریهای خارجی و داخلی است كه در داخل خاك گرجستان

2- بوسیله این قانون شرایط و امتیازهای و یژه ای برای سرمایه گذاریهای مخصوص تعیین می شود.

3- حقوقی كه از طریق این قانون وضع می شود شامل اشخاص حقوقی و حقیقی است .

فصل دوم :

ماده سه : آژانس ملی سرمایه گذاری گرجستان

1- دولت گرجستان حمایت از سرمایه گذاریها را تامین می كند.

2- آژانس ملی سرمایه گذاری نماینده دولت در امور حمایت از سرمایه گذاری می باشد .

3- آژانس می تواند نماینده سرمایه گذار را برای همكاری با دیگر نهادهای دولتی و اشخاص باشد و در این راستا بین سرمایه گذار و آژانس قرارداد همكاری منعقد گردید كه این قرارداد حقوق و حوزه اختیار طرفین را مشخص می نماید .

آژانس ملی به استناد قرارداد به سرمایه گذار كمك می كند تا سرمایه گذار مجوزهای لازم را دریافت كرده و دیگر فعالیت ها را انجام دهد.

بابت این خدمات آژانس یك حق الزحمه ای نیز دریافت می نماید و میزان حق الزحمه هم توسط وزارت اقتصاد تعیین می گردد .

سرمایه گذارانی كه سرمایه گذاری ویژه ای را انجام دهند از پرداخت حق الزحمه معاف می شود.

4- با این حال خود سرمایه گذار می تواند بصورت مستقیم با نهادهای و اشخاص ارتباط نیز برقرار نماید.

ماده چهار : حقوق سرمایه گذار

1-  حقوق سرمایه گذار بدین شرح است :

الف – اسناد لازم و هرگونه مجوز را از آژانس درخواست كند .

ب – از طریق آژانس ، اموال را خریداری نموده و تمام تشریفات مربوطه را انجام دهد .

ج – تمام اطلاعات درخصوص دریافت مجوزها و اسناد و خرید اموال و انجام سرمایه گذاری دریافت نماید.

د – از تضمین هایی كه قانون وضع كرده است بهره مند شود .

2- نهادهای اداری به استناد این قانون موظف به همكاری با آژانس و سرمایه گذار هستند .

فصل سوم : گواهینامه و مجوز ها

ماده پنج : نحوه صدور گواهینامه و مجوز

1- گواهینامه یا مجوز در واقع حق فعالیت هست كه توسط ارگانهای اداری صادر می شود تا سرمایه گذار آن را در زمان مشخص انجام دهد پیشاپیش امكان صدور هرگونه مجوز یا گواهینامه وجود دارد بغیر از موارد ذیل:

الف – گواهینامه استفاده

ب – مجوز ساخت و ساز

ج – مجوز ساخت و حمل سلاح و تسلیحات نظامی

2-  هرشخص می تواند مجوز اولیه را درخواست نماید.

3-  درخواست كننده برای دریافت مجوز و یا گواهینامه باید اسناد لازم را براساس قانون مجوز ، جمع آوری نموده و طرح اولیه و فنی را ارائه دهد . این طرح باید شامل میزان سرمایه گذاری ، نوع فعالیت ، تشریح روند تكنولوژی ماشین آلات و تجهیزات كه مورد استفاده قرار می گیرد ، جدول فعالیت و دیگر مشخصات در آن ذكر شود . سرمایه گذار ظرف 15 این طرح را مشخص و ارائه دهد.

4-  ارگان اداری هم موظف هست به استناد صدور مجوزها در زمان های تعیین شده یك بخشنامه ای را صادر نماید كه شرایط را برای مجوز سرمایه گذاری خارجی تسهیل نماید .

5- پس از اینكه سرمایه گذار اسناد لازم برای فعالیت خود به نهاد مربوطه ارائه نمود این مجوز اجرایی می شود و خود نهاد اداری باز یك بخشنامه برای اجرایی آن نیز صادر خواهد نمود.

6-  بعداز اینكه مجوز صادر گردید دیگر امكان تغییر شرایط و یا مجوز توسط صادركننده مجوز بدون هماهنگی با سرمایه گذار وجود ندارد . چنانچه در قوانین نیز اصلاح گردد و به ضرر بدون هماهنگی با سرمایه گذار وجود ندارد . چنانچه در قوانین نیز اصلاح گردد و به ضرر سرمایه گذار شود ، آن قوانین تا 5 سال اجرایی نخواهد شد .

7- نحوه و زمان صدور مجوز و گواهینامه براساس مصوبه دولت تعیین می شود.

ماده 6 و 7 و 8 فسخ گردیده است .

فصل چهارم : شرایط حمایت از سرمایه گذاری های ویژه

ماده 9 : سرمایه گذاری ویژه

-1 سرمایه گذاران در صورت انجام سرمایه گذاری كه میزان آن بیش از 8 میلیون لاری و بر توسعه اقتصادی كشور تاثیر گذار باشد، می توانند درخواست خود را برای اعلام این سرمایه گذاری بعنوان سرمایه گذاری ویژه از سوی دولت ارائه نمایند.

-2 دولت گرجستان غیر از موارد بند 1 ماده 9 ، سرمایه گذاری های انجام شده در مناطق كوهستانی و محروم بمیزان 2 میلیون لاری را كه به توسعه اقتصادی این منطقه كمك كند بعنوان سرمایه گذاری ویژه اعلام می نماید.

-3 دولت با صدور مصوبه سرمایه گذاری ویژه را اعلام می كند.

ماده 10 : نحوه اعلام سرمایه گذاری ویژه

1- سرمایه گذار می تواند قبل یا بعد از انجام سرمایه گذاری خواستار اعلام سرمایه گذاری ویژه شود .

-2 سرمایه گذار برای اعلام سرمایه گذاری ویژه موظف است درخواست خود را همراه با طرح سرمایه گذاری به دولت ارائه نماید.

-3 درخواست سرمایه گذار بر اساس تصمیم دولت از سوی نهاد های ذیربط وزارتخانه ها بررسی خواهد شد و ظرف یك ماه تصمیم نهایی اتخاذ می شود. دولت می تواند مدت تعیین شده را برای اعلام سرمایه گذاری ویژه تمدید نماید و در این خصوص به سرمایه گذار اعلام كند.

-4 در صورت اعلام سرمایه گذاری ویژه از سوی دولت قراردادی بین دولت و سرمایه گذار منعقد می شود. این قرارداد شرایط سرمایه گذاری را مشخص می كند . در صورت موافقت طرفین می توان قرارداد و طرح سرمایه گذاری تغییر داد.

-5 سرمایه گذار پس از اعلام سرمایه گذاری ویژه از سوی دولت برای تضمین انجام وظایف خود باید وثیقه بمیزان 2 درصد از ارزش سرمایه گذاری یا تضمین بانكی ارائه نماید.

-6 آژانس ملی نیز موظف است بر انجام سرمایه گذاری ویژه نظارت كرده گزارش مربوطه را به دولت ارائه نماید. دولت بر اساس گزارش آژانس می تواند دیگر اقداماتی در راستای حمایت از سرمایه گذاری انجام دهد.

-7 آژانس  سرمایه گذاری های ویژه را ثبت می كند.

-8 دولت می تواند روند اعلام سرمایه گذاری ویژه را تشریح كند.

ماده 11 : مسائل مربوط به نظارت دولت بر فعالیت تولید كنندگان در صورت انجام سرمایه گذاری ویژه

-1 سرمایه گذار در صورت انجام سرمایه گذاری ویژه موظف است در خصوص نظارت انجام شده به آژانس اعلام كند. آژانس پس از بررسی موضوع گزارش خود را در خصوص فعالیت تولیدكنندگان به دولت ارائه می كند.

-2 آژانس برای انجام وظایف خود می تواند اطلاعات لازم را بجز اطلاعات محرمانه از نهاد های ذیربط درخواست كند.

ماده 12 : پایان مدت وضعیت سرمایه گذاری ویژه

-1 مدت وضعیت سرمایه گذاری ویژه توسط دولت مشخص می شود.

-2 در صورتی كه سرمایه گذار نتواند قرارداد سرمایه گذاری ویژه را اجرا نماید دولت وضعیت سرمایه گذاری ویژه را باطل خواهد ساخت.

-3 ابطال وضعیت سرمایه گذاری ویژه منجر به ابطال اسناد و مجوز های صادر شده  نمی شود . اسناد و مجوز های قبلی بر اساس مقررات قانونی فسخ می شود.

-4 در صورت اجرای قرارداد مبلغ تضمین كه بر اساس ماده 10 این قانون تعیین می شود به سرمایه گذار عودت می شود.

-5 در صورت ابطال وضعیت سرمایه گذاری ویژه ، مبلغ پرداخت شده تضمین ، به حساب بودجه دولت واریز می شود.

ماده 13 اختیارات نهاد های عالی دولت

-1 اسناد مربوط به طرح و برنامه ریزی فضای سبز و مناطق در پایتخت گرجستان در مراكز جمهوری های خودمختار در فضاهای سبز و مناطق حفاظت شده و موافقت دولت تنظیم می شود .

-2 به استناد قانون میراث فرهنگی در پایتخت گرجستان و مراكز جمهوری های خودمختار منطقه ساخت و ساز توسط رئیس جمهور تعیین می شود .

-3 به استناد ماده 2 در فضاهای سبز دهكده باكوریانی ، گوداولی و همچنین در منطقه بورجومی واگذاری زمین ها غیر از زمین های خصوصی  و صدور مجوز برای ساخت و ساز توسط نهادهای اداری دولت انجام می پذیرد .

فصل 5 : اصول یا شرایط كلی

ماده 14 : فعالیت سرمایه گذاری قبل از اجرای قانون

هر فردی به منظور استفاده از این قانون می تواند به دولت مراجعه كند و از این قانون استفاده نماید. تفاوتی درخصوص زمان فعالیت آن سرمایه گذاری نمی كند .

ماده 15 : فسخ شده است .

فصل 6 : جمع بندی

ماده 16 اجرای قانون

1 – این قانون بغیر از بند 2 و 3 ماده 13 از 15 آگوست 2006 اجرایی می شود .

2 – بند 2 و 3 ماده 13 پس از صدور بخشنامه مربوطه اجرایی خواهد شد .

سرمایه گذاران ایرانی در گرجستان

گرجستان برای سرمایه‌گذاری شركت‌های ایرانی بسیار سودآور است.

این كشور دارای گذشته تاریخی پرباری است از سال 1992 حكومت دموكراتیك در گرجستان پایه‌گذاری شد.

گرجستان در قلب قفقاز و بین دریای سیاه و خزر قرار گرفته و گرجستان بیش از 12 هزار بنای تاریخی دارد كه 8 بنای آن توسط سازمان ملل به ثبت جهانی رسیده است.

25 درصد از فضای این كشور را جنگل و فضای سبز در برگرفته و سبك زندگی مردم گرجستان اروپایی است.

دو فرودگاه بین‌المللی، راه‌آهن توسعه یافته، خط سریع‌السیر و بزرگراه‌های سریع و بنادری بزرگ زیرساخت‌های خوبی از گرجستان ارائه می‌دهد.

گرجستان كشوری توسعه یافته می باشد و در سال گذشته این كشور یازدهمین كشور از نظر سهولت اقتصادی شناخته شده است.

كشاورزی 11 درصد اقتصاد گرجستان را به خود اختصاص داده است. صادرات این كشور شامل مواد آهنی، مس، طلا، سنگ‌های گران‌بها و نیز ترانزیت نفت و گاز می‌باشد.

مالیات و تعرفه پائین تجارت در گرجستان كه روند تجارت در این كشور را تسهیل كرده، فساد مالی در گذشته از مشكلات عمده دولت بود اما در حال حاضر فساد مالی در حد صفر می‌باشد.

بانك‌های جهانی معتبری در گرجستان مشغول به كار بوده و نیز نیروی كار باسواد و فعال در این كشور آماده كار می‌باشد كه همه این موارد زمینه مناسبی را برای حضور تجار ایرانی فراهم كرده است.

منابع آبی عظیمی در گرجستان وجود دارد كه تنها 18 درصد از آن به بهره‌برداری رسیده است. گرجستان طی این سال‌ها شاهد سرمایه‌گذاری بالایی بوده است.

امارات، هند، تركیه، آذربایجان و ایران از جمله سرمایه‌گذاران در گرجستان هستند. منطقه آزاد پوتی برای شركت‌های ایرانی بسیار سودآور است.

سهولتی كه در این منطقه برای سرمایه‌گذاری و تجارت وجود دارد و همچنین نزدیكی به بازار غرب، سرمایه‌گذاری در این منطقه را برای شركت‌های ایرانی بسیار سودآور می‌كند.